Jak zacząć? część 2

Witam,

W tej części zajmę się, jak już wcześniej napisałem, miejscem pracy oraz papierem jaki możemy użyć.

  • Stanowisko do klejenia

b

Po pierwsze, trzeba mieć odpowiednie miejsce. Może to być, biurko, stół, ława – obojętne. Ważne żeby było wygodne i puste. Wysokość blatu powinna znajdować się wyżej niż np. pod laptopa. Mniej więcej na wysokości mostka. Możecie pomyśleć, że truję jak jakiś zgred. Ale uwierzcie. Kiedy będziecie wycinać skalpelem dwusetną część modelu, pochyleni cały czas nad biurkiem to prędko kręgosłup Was zaboli;P Poza tym model nie zrobi się w 1,5 dnia. Kiedy jest duży to trzeba przy nim posiedzieć. Dlatego lepiej wcześniej przygotować sobie miejsce.
Druga sprawa, kiedy zaczynacie robić model, dopilnujcie żeby nikt Wam nie grzebał w częściach, nie nachodził, nie pytał „po co i na co to komu?”

dziewczyna papercraft

Trzecia sprawa, kiedy wytniecie kilka kompletów części – zróbcie porządek i wyrzućcie zbędne kartki, resztki itp. Byle OSTROŻNIE! Za każdym razem muszę grzebać w koszu za zgubionym przez przypadek kawałkiem modelu. Uważnie sprawdzajcie co wyrzucacie 🙂
No i chyba ostania sprawa – należy zadbać o odpowiednie oświetlenie. Dobra lampka to podstawa.

  • Papier do tworzenia modeli

Podstawowym parametrem, który będzie nam potrzebny to gramatura papieru czyli jego gęstość. Wyrażana jest w gramach na metr kwadratowy [g/m2]. Zwykłe papiery do ksero lub druku mają najczęściej 80-90 g/m2. Do tworzenia najodpowiedniej używać takich powyżej 100g/m2.
Z mojego doświadczenia powiem, że używałem różnych gramatur, od 120 do 200 g/m2. Najlepiej wychodziła mi praca z 120 i 160. Model Snowspeedera zrobiłem właśnie na grubym papierze, w dodatku błyszczącym. No cóż, ciężko się w nim wycina i kształtuje. Zbytnie wygięcie powoduje rozerwanie cienkiej warstwy z drukiem i pojawieniem się papieru.
Użycie zbyt cienkiego papieru skutkowało brakiem sztywności i stabilności modelu. Dlatego polecam wszystkim gramaturę pośrednią od 120 do 160 g/m2.
Na początek, kiedy będziecie próbować coś tworzyć polecam kupić zwykły blok techniczny, zwracając jednak uwagę na grubość kartek, gdyż czasem są po prostu za sztywne.

Na tym temacie skończę. Gdy przyjdzie mi jeszcze coś do głowy to dopiszę. Pytania proszę pisać w komentarzu:)

Pozdrawiam

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under model kartonowy, tutorial

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s